Specjalistyczno-Opiekuńcza Placówka Wsparcia Dziennego Caritas Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej „Zdroje”

Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Godziny otwarcia: w dni robocze w roku szkolnym czynna w godz. 12.00-17.00. W okresie ferii zimowych i letnich od 9.00 do 14.00.

Kierownicy są osobami odpowiedzialnymi za Placówkę, a jednocześnie odpowiadają za udzielanie informacji w zakresie prowadzenia Placówki.

Podopieczni Placówek rekrutowani są z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dzieci przyjmowane są na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych. Do Placówki przyjmowane są dzieci od 4 do 18 roku życia. Na obecną chwilę przyjęte są także dzieci cudzoziemców z „Kompleksowego systemu wsparcia w zakresie adaptacji i integracji ze społeczeństwem obywateli państw trzecich przebywających na terenie województwa zachodniopomorskiego” współfinansowanego z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa, realizowanego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego oraz Caritas Polska oraz dzieci innych wyznań.
Pierwszeństwo przy przyjmowaniu do Placówki mają dzieci kierowane w drodze postępowania sądów i w ramach planu pracy z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczej, objętą asystenturą na podstawie art.109 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz w ramach procedury „Niebieska Karta”. Pobyt dziecka jest nieodpłatny .

Celem działalności Placówek jest wspomaganie rodzin dysfunkcyjnych w wychowywaniu dzieci i młodzieży, w tym zapobieganie umieszczeniu dziecka w rodzinnej i instytucjonalnej formie pieczy zastępczej, zmniejszanie problemowych zachowań podopiecznych, wspieranie rodziców w wypełnianiu swoich funkcji, oraz niwelowaniu zagrożenia demoralizacją i niedostosowaniem społecznym.
W realizacji celu działania Placówka współpracuje z rodzicami lub opiekunami prawnymi dziecka oraz z Placówkami oświatowymi, podmiotami leczniczymi, asystentami rodziny, pracownikami Miejskiego Ośrodka pomocy Rodzinie i Centrum Opieki nad Dzieckiem.

Do zadań Placówek należy:
– rozpoznawanie sytuacji dziecka w kontekście jego sytuacji rodzinnej i szkolnej;
– stała i systematyczna praca z rodziną;
– pomoc podopiecznym w nauce i kompensowanie ich braków szkolnych;
– kształtowanie umiejętności prospołecznych;
– zapewnienie ciepłego posiłku;
– organizowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego;
– udzielanie pomocy materialnej dla podopiecznych z rodzin ubogich i dostosowanie tej pomocy do ich potrzeb.

Placówki realizują swoje zadania m.in. poprzez:
– zajęcia edukacyjne w tym wyrównywanie braków szkolnych;
– organizowanie indywidualnych i grupowych zajęć specjalistycznych dostosowanych do potrzeb podopiecznych (logopeda, pedagog, socjoterapeuta)
– zajęcia językowe,
– zajęcia wspierające rozwój fizyczny i psychiczny podopiecznych, w tym rozwijające zdolności ,umiejętności i zainteresowania podopiecznych;
– zajęcia turystyczne i rekreacyjne m.in. aby zagospodarować czas wolny;
– zajęcia z zakresu profilaktyki uzależnień.

W placówkach realizowane są indywidualne programy psychokorekcyjne lub psychoprofilaktyczne przez następujących specjalistów:
psychologa,
pedagoga,
socjoterapeutę,
terapeutę uzależnień,
logopedę
przy współpracy wolontariuszy.

No posts were found.

Ilość miejsc
25
Dane kontaktowe
Młodzieży Polskiej 17

Szczecin, 70-774 ,

Dni pracy
PoniedziałekWtorekŚrodaCzwartekPiątek
Tu podaj tekst alternatywny